INCUMBANCY CHART OF REGISTRAR OF COOPERATIVE SOCIETIES, ODISHA
 
  S.C. Ray, IAS 18.06.1946 - 30.06.1948
     
  J.B. Mohapatra, IAS 01.07.1948 - 30.04.1952
     
  S.K. Bose, IAS 05.05.1952 - 04.03.1955
     
  S. Nanda, IAS 20.04.1955 - 14.08.1957
     
  K. Ramamurty, IAS 21.10.1957 - 10.01.1960
     
  A.C. Bandopadhyaya, IAS 22.01.1960 - 20.11.1961
     
  K.S. Bawa, IAS 21.11.1961 - 19.09.1963
     
  L.I. Parija, IAS 16.10.1963 - 08.01.1965
     
  C. Venkataramani, IAS 09.01.1965 - 08.07.1965
     
  B.B. Rath, IAS 13.07.1965 - 26.04.1967
     
  Bamadeba Rath, IAS 20.05.1967 - 30.04.1968
     
  A.K. Ray, IAS 01.05.1968 - 18.05.1970
     
  R. Srinivasan, IAS 25.05.1970 - 31.07.1972
     
  S. Som, IAS 31.07.1972 - 04.03.1974
     
  R.K. Bhujabala, IAS 05.03.1974 - 02.05.1975
     
  Surendra Mishra, IAS 26.05.1975 - 23.02.1977
     
  S. Sahoo, IAS 24.02.1977 - 17.01.1979
     
  S.B. Mohapatra, IAS 17.01.1979 - 14.03.1980
     
  M.Y. Rao, IAS 14.03.1980 - 28.02.1981
     
  P.S. Rao, IAS 20.03.1981 - 18.05.1981
     
  K.B. Verma, IAS 18.05.191 - 14.04.1982
     
  D.P. Bagchi, IAS 14.04.1982 - 15.02.1984
     
  P.C. Panda, IAS 02.03.1984 - 24.03.1986
     
  H.K. Panda, IAS 25.03.1986 - 08.05.1986
     
  Livinus Kindo, IAS 09.05.1986 - 27.09.1988
     
  B. Sahu, IAS 28.09.1988 - 16.10.1988
     
  F.B. Das, IAS 17.10.1988 - 13.08.1989
     
  J.K. Dev, IAS 14.08.1989 - 15.01.1990
     
  S.P. Mishra, IAS 16.01.1990 - 30.09.1990
     
  J. Patra, IAS 26.10.1990 - 10.02.1992